fbpx

Sprawny umysł na lata

Coroczny przegląd techniczny w wieku 60+

by Piotr Łącki

A gdyby tak nasze ciało potraktować jak samochód? Tak przynajmniej zrobiła jedna z uczestniczek moich warsztatów. I z pewnością wyszło to jej na zdrowie. Artykuł o profilaktyce zdrowotnej w wieku 60+. 

Coroczny przegląd techniczny po 60-tce – co to jest?

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie jedna z seniorek poznanych w Jeleniej Górze. W czasie naszych warsztatów omawialiśmy, jak stan naszego ciała wpływa na nasze możliwości umysłowe i gotowość do uczenia się nowych umiejętności. 

W czasie rozmowy owa uczestniczka podzieliła się na forum grupy tym, jak monitoruje stan swojego zdrowia. Otóż na początku każdego roku idzie do lekarza rodzinnego z prośbą o przepisanie skierowania na badania właściwe dla jej wieku. Sumiennie wykonuje wszystkie badania, a później z lekarzem omawia wyniki oraz potrzebne leki. 

Całą opowieść skwitowała następująco: „Jeżdżę samochodem i każdego roku oddaję go na przegląd techniczny. Zależy mi na tym, aby był w dobrym stanie. Jeśli tak robię z autem, to dlaczego nie miałabym zadbać w podobny sposób o siebie? Badania traktuję jak taki coroczny przegląd techniczny”. 

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wszyscy znamy zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać, że łatwiej (i taniej) jest przeciwdziałać chorobom poprzez profilaktykę, regularne badania i leczenie różnych schorzeń we wczesnych fazach niż w momencie, gdy są one w zaawansowanym stadium, a możliwości działania są ograniczone i często koncentrują się na minimalizowaniu negatywnych skutków choroby, a nie przywróceniu zdrowia.

Naukowcy John Rowe i Robert Kahn podkreślają w swojej klasycznej pracy dotyczącej pomyślnego starzenia się, że wraz ze starzeniem się czynniki środowiskowe i nasze zachowanie, a więc między innymi nasz styl życia, odgrywają bardzo ważną rolę warunkującą ryzyko chorób. 

Innymi słowy – jesteś w stanie poprzez swoje zachowania, odpowiednią dietę, ruch fizyczny, ćwiczenia umysłowe i podejmowane działania profilaktyczne zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób. 

Czas z wnukami

Przede wszystkim profilaktyka

Wspomniana na początku artykułu seniorka zwróciła uwagę na to, jak ważne są badania profilaktyczne. Szczególnie istotne jest wcześniejsze planowanie poszczególnych badań, tak, aby wykonywać je z zalecaną częstotliwością. Warto to robić. To tak naprawdę inwestycja w dobre zdrowie.

Pojawia się w tym momencie pytanie, jakie badania powinno się wykonywać regularnie. Pod artykułem znajdziesz listę, która, z pomocą lekarza rodzinnego, pomoże Ci zaplanować badania profilaktyczne. W wolne miejsca na dole tabeli możesz dopisać inne, zlecone przez lekarza badania. 

Uzupełnij tabelę, wpisując wskazaną w Twoim przypadku częstotliwość poszczególnych badań. Wpisanie terminu ostatniego badania w trzeciej kolumnie oraz daty najbliższego badania w ostatniej pozwoli Ci lepiej planować kolejne wizyty lekarskie i zachować odpowiednią regularność działań profilaktycznych. 

COROCZNY PRZEGLĄD TECHNICZNY – LISTA KONTROLNA DO POBRANIA

Przeczytaj również:

DEKALOG SPRAWNEGO SENIORA

DLACZEGO TAK TRUDNO WPROWADZIĆ ZMIANY? O POSTANOWIENIACH I ICH SKUTECZNEJ REALIZACJI

Bądź na bieżąco – polub psychologdlaseniora.pl na Facebook!

You may also like

Leave a Comment

Skip to content