Moja podróż przez Azję jest okazją do tego, by podpatrzeć, jak żyją osoby po 60-tce. Dziś wybierzemy się do Japonii i opowiem o tym, czego możemy nauczyć się od mieszkańców tego kraju.
Czego możemy nauczyć się od Japończyków?
Kartka z podróży – co to za cykl?
Kartka z podróży to zapis wrażeń z podróży przez Azję. Sześciomiesięczna podróż wiedzie przez Tajlandię, Laos, Wietnam, Kambodżę, Malezję, Indonezję, Filipiny, Japonię, Singapur, Indie, Sri Lankę i kraje arabskie. Całą podróż można śledzić na blogu podróżniczym oraz na Facebooku.
Oprócz odkrywania kultur, zwiedzania zabytków oraz próbowania jedzenia, staram się podpatrzeć, jak żyją osoby po 60-tce. Najciekawsze obserwacje będą publikowane na tej stronie. Wszystkie artykuły tego cyklu możesz znaleźć, klikając tutaj.
Kartka z podróży – Japonia to kraj długowieczności
Japonia jest określana jako kraj długowieczności. Jak podają analizy Światowego Forum Ekonomicznego, aż ⅓ populacji w Japonii jest w wieku powyżej 65 lat! Ten odsetek sprawia, że Japonia posiada najstarsze społeczeństwo na całym świecie.
Imponująca jest również liczba stulatków. W całej Japonii było ich w 2018 roku aż 69 785! Fenomen Japończyków z wyspy Okinawa opisał Dan Buettner w bardzo popularnej książce “Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”.
Autor podsumowując badania na Okinawie, zwrócił uwagę m.in. na dominację w diecie produktów roślinnych (mało mięsa) oraz na nie przejadanie się (jedz, byś był pełny w 80%). Szczególnie ważne było jednak “ikigai”, które na język polski możemy przetłumaczyć jako cel, dla którego rano wstać z łóżka.
Kartka z podróży – piękno japońskiej architektury
Jak “ikigai” może wyglądać w praktyce, przekonaliśmy się, gdy wysiedliśmy na dworcu w Himeji. Celem był miejscowy zamek. Jest on jednym z najpiękniejszych w Japonii.
Wyjątkowy jest fakt, że nie został on zniszczony w czasie II wojny światowej. Taki smutny los spotkał zamki w Osace, Tokyo czy Kyoto. Lista zamków uznawanych za oryginalne zawiera jedynie 12 pozycji.
Odwiedzając Himeji w słoneczny dzień, mamy do czynienia z niezwykłym kontrastem barw – oto na błękitnym niebie pojawia się strzelista, biała sylwetka zamku. Wchodząc do wnętrza, aż trudno uwierzyć, że wyniesiona na kamiennym cokole budowla jest wykonana z drewna! Zresztą, proszę zobaczyć.
Kartka z podróży – senior jako wolontariusz w Japonii
W miejscowym centrum informacji turystycznej zagadnął nas bardzo miły, starszy gentleman. Dobrym angielskim wytłumaczył nam, że jest już na emeryturze i angażuje się na rzecz turystów, odwiedzających jego miasto, poprzez oferowanie im bezpłatnych wycieczek po miejscowym zamku.
Zaproponował nam, że jeśli tylko mamy na to ochotę, może towarzyszyć nam w drodze do zamku i jego zwiedzaniu. Za swoją pracę nie oczekiwał zapłaty. Widać było, że sama możliwość rozmawiania w języku angielskim oraz możliwość podzielenia się wiedzą sprawia mu przyjemność.
Tego dnia nasz rozkład dnia niestety nie pozwolił na dłuższe zwiedzanie zamku, dlatego niestety musieliśmy odmówić. Sama jednak opcja wydała nam się bardzo interesująca. Podobnie jak taka forma spędzania czasu na emeryturze.
Przykład wolontariuszy-przewodników nie jest przy tym odosobniony. Wielu Japończyków po przejściu na emeryturę angażuje się na rzecz społeczności lokalnych. Japońska rządowa agencja JICA rekrutuje również wolontariuszy-seniorów do projektów międzynarodowych. W takich przypadkach wolontariat odbywa się poza granicami Japonii.
Ekstremalnym przykładem wolontariatu i zaangażowania na rzecz społeczeństwa była praca ponad 200 seniorów przy usuwaniu skutków katastrofy w elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 roku. Grupa emerytowanych inżynierów i specjalistów postanowiła wystawić się na szkodliwe promieniowanie zamiast wysyłać na to miejsce osoby młode.
Kartka z podróży – czego możemy nauczyć się od Japończyków?
Japończycy mogą być dla nas wzorem utrzymania aktywności społecznej po przejściu na emeryturę. Średnia przewidywana długość życia w Japonii wynosi ponad 84 lata. Wielu mieszkańców tego kraju, mając w perspektywie kilkanaście lat życia, postanawia wykorzystać ten czas w obywatelski sposób.
Dawanie siebie innym nie tylko pozwala wypełnić czas, którego jest więcej po zakończeniu życia zawodowego, ale również sprzyja utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Taki sposób działania nadaje znaczenie życiu na emeryturze.
Coraz więcej tego typu inicjatyw działa w naszym kraju. Choć skala ciągle jest mniejsza niż na Dalekim Wschodzie, liczba projektów wolontaryjnych mocno rośnie w ostatnich latach. Jeśli wśród Czytelników są osoby, które chciałyby się pochwalić takimi projektami, proszę o kontakt.
Środkiem do celu w przypadku spotkanego gentlemana była znajomość języka angielskiego. Badania pokazują, że uczenie się języka obcego jest bardzo dobrym sposobem ćwiczenia pamięci oraz utrzymania sprawności umysłowej. Bardzo polecam!
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Czego możemy nauczyć się od Wietnamczyków?
1 comment
Bardzo ciekawy artykuł. Idea wolontariatu podoba mi się, ale do tego trzeba zmiany nastawienia niektórych seniorów.
W Polsce szczególnie w większości jest to grupa utrzymujące kontakty tylko między sobą.
Zróbmy coś, żeby młodzi chcieli z nami być.
Nauka języka jak najbardziej pochwalam.
Nawet jak już nie jesteśmy tak sprawni jak kiedyś, nie narzekamy. Wyjdzmy z domu. Usmiechnijmy się.
Hanna