fbpx

Sprawny umysł na lata

Filmy do obejrzenia po 60-tce: Lawendowe wzgórze

by Piotr Łącki

Spokojne i przewidywalne życie dwóch starszych sióstr Janet i Ursuli Weddington, mieszkających w małej rybackiej wiosce nad brzegiem morza w Kornwalii w Anglii, zmienia się w momencie, gdy w pobliżu swojego domu znajdują rozbitka.

Czym jest cykl Filmy do obejrzenia po 60-tce?

W ramach cyklu będą prezentowane filmy, które warto obejrzeć po przejściu na emeryturę. Jeśli chcesz dowiedzieć, dlaczego kino jest nazywane 10 muzą oraz dlaczego warto oglądać i dyskutować o filmach, zapraszam do pierwszego artykułu całego cyklu. 

Większość filmów z mojej listy bez problemu znajdziesz w bibliotece, jako dodatek do gazety czy w programie TVP Kultura. W razie problemów z ich zdobyciem, poproś o pomoc rodzinę, sąsiadów lub przyjaciół. Mam cichą nadzieję, że obejrzysz te filmy.

 

Jakie filmy polecam w ramach cyklu Filmy do obejrzenia po 60-tce?

Choć goni nas czas, reż. Rob Reiner
Prosta historia, reż. David Lynch
Młodzi duchem, reż. Stephen Walker
Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders
Butelki zwrotne, reż. Jan Svěrák
Lawendowe wzgórze, reż. Charles Dance
Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes
Żelazna Dama, reż. Phyllida Lloyd
Jeszcze nie wieczór, reż. Jacek Bławut
Pora umierać, reż. Dorota Kędzierzawska

Foto copyright: UK Film Council, Baker Street, Future Films, Paradigm Hyde Films, Take Film Partnerships, Scala Productions

Czas z wnukami

Lawendowe wzgórze – dlaczego warto obejrzeć ten film?

Jest rok 1936. Siostry w pobliżu swojego domu znajdują rozbitka. Zabierają go do domu, kontakt między nimi jest jednak utrudniony, gdyż ich nowy gość nie zna zupełnie angielskiego.

Ocalonym jest Polak, Andrzej Marowski, który w obliczu coraz bardziej napiętej sytuacji politycznej w Europie postanowił udać się do Ameryki. Cała trójka zaprzyjaźnia się, a kobiety z czasem odkrywają, że ich nowy lokator wspaniale gra na skrzypcach.

Wspólnie spędzony czas sprawia, że Ursula (w tej roli wspaniała Judy Dench, znana chociażby z roli M w filmach z Jamesem Bondem), mimo różnicy wieku oraz bariery językowej, zakochuje się w młodym muzyku.

Sytuację jeszcze bardziej komplikuje pojawienie się młodej malarki, Olgi Daniloff. Jej brat, światowej sławy skrzypek, przyjeżdża do Londynu. Olga nakłania Andrzeja do wyjazdu, który może stanowić przełomowy moment w jego karierze muzycznej.

Mocną stroną filmu są malownicze zdjęcia i towarzysząca nam muzyka klasyczna. Lawendowe wzgórze to kameralny i subtelny film o uczuciach. Jest on regularnie wyświetlany na TVP Kultura. Ten kanał oferuje zresztą wiele dobrych i ambitnych filmów.

Scena muzyczna z filmu Lawendowe wzgórze

Więcej o filmie można dowiedzieć się tutaj.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content