Lubicie aktywnie spędzać czas i chcecie spróbować czegoś nowego? Cenicie aktywność na świeżym powietrzu, również taką z nutką przygody i adrenaliny? Poznajcie 18 propozycji na hobby na emeryturze dla aktywnych.
Nowe hobby na emeryturze
To cykl artykułów, który zachęca do odświeżenia dawnych pasji oraz spróbowania czegoś nowego. Przygotowałem dla Was w sumie ponad 130 pomysłów, które możecie zrealizować na emeryturze, choć nie tylko. Zebrałem je w 8 list tematycznych.
Wszystkie artykuły cyklu znajdziecie w tym dziale. Lista nie jest zamknięta. Swoje propozycje piszcie w komentarzach, na stronie naszej społeczności na Facebooku albo e-mailowo: kontakt@psychologdlaseniora.pl
Hobby na emeryturze dla aktywnych
1. Geocaching – jest to rodzaj gry terenowej. Polega na poszukiwaniu skrytek, które zostały wcześniej ukryte przez innych uczestników zabawy. Potrzebny jest do tego GPS (obecnie są w niego wyposażone telefony). W tym momencie w Polsce ukrytych jest ponad 50 000 skrytek. Więcej o geocachingu znajdziecie na stronie Geocaching Polska.
2. Escape room – kilkuosobową grupą zostajecie zamknięci w pomieszczeniu. Waszym celem jest wydostać się z pokoju. Rozwiązanie zadań pozwoli zdobyć Wam potrzebne do tego wskazówki.
3. Zwiedzanie okolicy – w ostatnich latach coraz popularniejsza staje się turystyka regionalna. Przybyło ciekawych atrakcji położonych 1-2 godziny jazdy od miejsca zamieszkania. W dużych miastach znam osoby, które odkrywają na nowo części miasta, w których nie byli kilkanaście lat.
4. Biwakowanie – myślę, że niemal każdy ma za sobą doświadczenie nocowania pod namiotem. Bliskość natury jest wielkim atutem tej opcji odpoczynku. Może warto wrócić do piosenek śpiewanych wieczorem przy ognisku?
5. Górskie wędrówki – mamy to szczęście, że w naszym kraju można znaleźć szlaki górskie dla każdego. Bardzo lubię Beskid Wyspowy oraz Karkonosze. Świeże górskie powietrze i piękne widoki zachęcają do wędrówki. Może ktoś z Was postanowi zdobyć np. Koronę Sudetów?
6. Rekonstrukcje historyczne i zloty – a może tak wybrać się w lipcu pod Grunwald, by zobaczyć rekonstrukcję bitwy? Albo do Szczecina na paradę żaglowców? Wiosną i latem możliwości jest bardzo wiele!
7. Zwiedzanie kulturalne – każdego roku dwa miasta dzierżą tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ostatnim polskim miastem był Wrocław w 2016 roku. Tytuł ma za zadania zaprezentować kulturową różnorodność naszego kontynentu. Listę na najbliższe lata znajdziesz w tym artykule.
8. Koncerty, kino, teatr – uczestniczyć w życiu kulturalnym można również w swoim mieście bądź najbliższej okolicy. Dużo instytucji oferuje specjalne zniżki na koncerty czy przedstawienia teatralne. W wielu miejscach organizowane są pokazy filmowe dla osób w wieku 60+ w godzinach przedpołudniowych.
9. Gry miejskie, podchody – kto nie pamięta z dzieciństwa zabawy w podchody? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować podobną zabawę! W miastach można wziąć udział w fabularyzowanych grach miejskich organizowanych przez lokalne stowarzyszenia czy instytucje. Może grupą znajomych zdecydujecie się sami zorganizować taką grę?
10. Obserwowanie gwiazd – na przełomie lipca i sierpnia można na niebie obserwować perseidy, czyli rój meteorów, których orbita w tym właśnie czasie przecina się z ziemską. Warto również w bezchmurną noc oddalić się od zabudowań i po prostu obserwować niebo.
11. Obserwowanie przyrody – w wielu miejscach naszego kraju organizowane są spacery ornitologiczne, które pozwalają odkryć bogactwo świata ptaków. Osobom, które chcą lepiej poznać otaczającą nas naturę, polecam również aplikację Flora Incognita, która pozwala na automatyczną identyfikację roślin i drzew. Przez kilka lat miałem roczną kartę do zoo i regularnie podpatrywałem tam zwierzęta.
12. Zwierzę domowe – są osoby, które po przejściu na emeryturę decydują się na posiadanie psa albo kota. Szczególnie w tym pierwszym przypadku wzrasta liczba codziennie pokonanych kroków. O plusach i minusach posiadania psa na emeryturze pojawi się osobny artykuł.
13. Spacer z psami ze schroniska albo fundacji – posiadanie psa czy kota nie jest jedyną możliwością, by regularnie mieć kontakt ze zwierzętami. Wiele schronisk i fundacji poszukuje wolontariuszy, którzy wyprowadzą psy na spacer albo zajmą się kotami. Warto zadzwonić i zapytać o taką możliwość. Alternatywą jest stworzenie domu tymczasowego.
14. Wolontariat – wg definicji wolontariat to 'dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa’. Mając czas, możecie wspomóc działalność organizacji pozarządowych, podzielić się swoim doświadczeniem bądź zrobić coś dobrego na rzecz lokalnej społeczności. Są wolontariaty jednodniowe, można również zaangażować się na dłuższy czas.
15. Aktorstwo/kabaret – znam osoby, które na emeryturze zaangażowały się w działalność amatorskich teatrów czy też wspólnie ze znajomymi przekuwają senioralną codzienność w kabaretowe skecze. Scena czeka na Was!
16. Giełdy staroci / second hand / pchle targi / antykwariaty – dla osób z żyłką szperacza. W takich miejscach można znaleźć niesamowite perełki. Potrzebny jest czas, cierpliwość i dobre oko.
17. Podróże – wiele osób rozwija swoją podróżniczą pasję na emeryturze. Mając więcej czasu, można się lepiej przygotować do wyjazdu. Polska ma wiele niezwykłych miejsc, wartych odkrycia. A może warto wybrać się poza granice naszego kraju? Wkrótce napiszę o krajach, które polecam w Europie.
18. Spotkania podróżnicze – odkrywać odległe lądy i poznawać nowe kultury można również poprzez spotkania podróżnicze. Zwykle w gronie znajomych znajdzie się ktoś, kto może opowiedzieć o swoich podróżach. Jeśli działacie w instytucji, możecie zaprosić podróżnika do siebie. Jako osoba, która odwiedziła ponad 80 krajów, prowadzę zarówno spotkania podróżnicze, jak i psychologiczno-podróżnicze. Napiszcie na: kontakt@psychologdlaseniora.pl, by zorganizować spotkanie.
Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Hobby na emeryturze dla aktywnych, publikacja: maj 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.