Joga jest praktyką, która poprzez trening ciała i umysłu korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Nigdy nie jest za późno, aby spróbować. Jak uprawiać jogę, jak zacząć? Zapraszam na krótkie wprowadzenie do zajęć jogi.
Joga na emeryturze dla początkujących
Czym jest joga i skąd pochodzi?
Joga to system fizycznych, umysłowych i duchowych praktyk, które powstały w starożytnych Indiach. Z punktu widzenia hinduizmu, jest jedną z sześciu ortodoksyjnych szkół filozoficznych.
Jogę w wielu zachodnich krajach rozumie się jednak inaczej – utożsamiana jest z zestawem ćwiczeń fizycznych oraz umysłowych, których uprawianie korzystnie wpływa na zdrowie. Mniejszy nacisk na metafizykę kładzie np. hathajoga.
Jakie korzyści płyną z uprawiania jogi? 9 wniosków z badań
W literaturze można natrafić na wiele badań opisujących wpływ jogi na stan naszego ciała i umysłu. Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie najważniejszych korzyści, które potencjalnie mogą być związane z uprawianiem jogi.
1. Może zmniejszyć stres i łagodzić niepokój.
2. Może poprawić funkcjonowanie organizmu (zmniejszenie poziomu markerów stanu zapalnego w ciele, obniżenie ciśnienia krwi).
3. Może poprawić deklarowaną jakość życia.
4. Może złagodzić objawy depresji.
5. Może zmniejszyć przewlekły ból oraz złagodzić migreny.
6. Może poprawiać jakość snu.
7. Może poprawić elastyczność i równowagę oraz zwiększyć siłę mięśni.
8. Może pomóc poprawić oddychanie i funkcjonowanie płuc.
9. Może wspierać wprowadzenie w życie zdrowych nawyków żywieniowych.
Pamiętaj o zadbaniu o formę umysłową
Polecam pakiet „Emerytura pełna energii”
Jeśli zastanawiacie się, dlaczego przy każdym punkcie pojawia się słowo może, spieszę wyjaśnić – wynika to z tego, że w nauce trudno jest jednoznacznie wykazać, że dane działanie (np. uprawianie jogi) na pewno doprowadzi do konkretnych efektów (np. lepszy sen) u wszystkich osób w populacji.
Badania, których wyniki krótko podsumowałem, wykazały takie efekty dla grupy badawczej. Naukowcy są jednak ostrożni, by nadmiernie nie uogólniać swoich rezultatów. Ludzie, a szczególnie media, bardzo lubią krótkie i jednoznaczne nagłówki, ale to nie jest sposób, w jaki działa nauka.
Jeśli interesuje Was bardziej subiektywna perspektywa, polecam artykuł Agnieszki Passendorfer, która opisała w tym artykule 15 korzyści płynących z regularnego ćwiczenia jogi.
Joga na emeryturze dla początkujących
Po wprowadzeniu teoretycznym – czas na praktykę. Poniżej znajdziecie trening dla początkujących przygotowany przez Gosię Mostowską. Przed treningiem warto przeczytać opis pod filmem. Polecam! 🙂
Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Joga na emeryturze dla początkujących, publikacja: kwiecień 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
2 komentarze
Świetna lekcja Jogi . będę ćwiczyć . Dziękuję
Pragnę uczestniczyć