Samotność, niepewność oraz niepokój związany z lawinowym wzrostem zachorowań sprawiają, że u wielu osób wzrasta poziom stresu. Jak radzić sobie z jego objawami? W artykule znajdziesz 8 sposobów na poradzenie sobie ze stresem.
8 sposobów na poradzenie sobie ze stresem
Czas na łonie natury
Naukowcy z University of Michigan opublikowali w 2019 roku wyniki eksperymentu dotyczącego redukcji stresu. Okazało się, że sam kontakt z naturą obniżał poziom stresu.
Osiągnięcie tego stanu nie wymagało żadnej dodatkowej aktywności ruchowej – samo spędzenie czasu na łonie natury działało kojąco na uczestników eksperymentu.
Najlepsze efekty redukcji poziomu stresu badacze zauważyli u osób, u których kontakt z naturą wynosił pomiędzy 20 a 30 minut.

Ćwiczenia fizyczne
Ćwiczenia fizyczne pozwalają na redukcję napięcia, które w wielu przypadkach odkłada się w mięśniach. Ich rozluźnienie poprzez ruch przynosi ulgę.
Trening w formie np. jazdy rowerem pozwala również lepiej dotlenić mózg, co z kolei zwiększa ilość zasobów poznawczych niezbędnych do poradzenia sobie z sytuacją stresową lub jej przedefiniowania.
Potwierdzony w nauce jest także związek pomiędzy uprawianiem sportu a poprawą samopoczucia, choć w tym wypadku nadal trwają badania, by jednoznacznie określić charakter tej zależności.
Zapraszam na treningi karate dla seniorów z senesiem Mateuszem.

Muzyka
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje (tak tytułował swoje felietony w „Polityce” Jerzy Waldorff). Wiele osób zauważa jej korzystne działanie. Muzyka uspokaja, poprawia samopoczucie, uczy wrażliwości i poszerza sposoby wyrażania siebie.
Jaka muzyka pomaga w redukcji stresu? Naukowcy z Mindlab International w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie przebadali piętnaście piosenek.
Najskuteczniejszy okazał się utwór Weightless autorstwaMarconi Union. Słuchanie tej piosenki spowodowało zmniejszenie o 65% ogólnego poziomu niepokoju oraz zmniejszenie o 35% czasu potrzebnego do odpoczynku fizycznego.
Utwór jest na tyle skuteczny w osiąganiu odprężenia, że autor badań, dr David Lewis-Hodgson, odradza słuchania go w czasie jazdy samochodem.
Na podstawie badania autorzy stworzyli listę 10 utworów, które pomagają w redukcji stresu. Wszystkie utwory, choć w nieco innej kolejności niż wynikało to z badań, znajdziesz poniżej.
Techniki relaksacyjne
Oprócz muzyki w redukcji stresu mogą pomóc techniki i metody relaksacyjne. Możliwości jest wiele, od prostego skupienia się na oddechu, poprzez ćwiczenie uważności (skupienie na byciu „tu i teraz”, zwane w psychologii również jako mindfulness), aż po metody bardziej złożone, jak progresywna relaksacja mięśni Jacobsona czy trening autogenny Schultza.
Ćwiczenie umysłu dla uzyskania dobroczynnego wpływu na naszą psychikę i ciało jest ideą przyświecającą medytacji. Temat zostanie rozwinięty w kolejnych artykułach. Informacja o nowych tekstach publikowana jest na Facebooku. Polub i bądź na bieżąco!

Kontakty społeczne
Już Arystoteles podkreślał, że człowiek jest istotą społeczną. W czasach koronawirusa światową karierę robi zwrot „dystans społeczny”, podkreślający konieczność utrzymania odległości od innych ludzi.
I o ile jest to słuszne i konieczne w sensie fizycznym, to kontakt nie ogranicza się przecież do bliskości w sensie przestrzennym. Warto pielęgnować kontakty społeczne za pomocą środków komunikacji na odległość.
Wykonaj codziennie jeden telefon do kogoś z rodziny, przyjaciół, znajomych czy dawnych koleżanek/kolegów z pracy.Wyjątkowa sytuacja epidemii może być również świetną okazją do rozmowy z osobą, z którą kontakt urwał się przed laty.

Wakacje od narzekania
Niektóre kontakty społeczne mogą być jednak źródłem jeszcze większego stresu bądź po niektórych rozmowach czujemy się bardziej zmęczeni niż przed ich rozpoczęciem. Takie osoby, siejące pesymizm i zgorzknienie, niektórzy nazywają wprost wampirami energetycznymi.
Jak się przed nimi uchronić? Ważne jest postawienie granic. Znam osoby i kluby seniora, u których panuje prosta zasada – w czasie rozmów nie ma miejsca na narzekanie ani na tematy, które potencjalnie mogą prowadzić do wylewania frustracji.

Mniej wiadomości
Dla wielu osób 60+ dużym wyzwaniem jest zweryfikowanie wielu, często sprzecznych informacji na temat koronawirusa.
Szum informacyjny dotyczący działań profilaktycznych, przedstawianie przez media hipotez badawczych jako faktów naukowych czy stosowanie clickbaitu (czyli chwytliwych nagłówków, które przesadnie wyolbrzymiają znaczenie artykułu) zwiększają u wielu osób poziom stresu.
Jak sobie z tym poradzić? Najprostszym sposobem będzie ograniczenie ilości oglądanych, czytanych i słuchanych wiadomości oraz korzystanie z serwisów państwowych.
Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia publikują regularnie komunikaty, wytyczne przeciwepidemiczne oraz aktualne zasady i ograniczenia. Ich lektura wystarczy, aby być na bieżąco w najważniejszych tematach.

Niektórych rzeczy nie da się zmienić
W redukcji stresu pomaga również przyznanie przed sobą, że niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie zmienić. Wynalezienie szczepionki i leków na koronawirusa albo tempo znoszenia ograniczeń przez rząd znajduje się zdecydowanie poza naszą kontrolą. Pogodzenie się z tym może przynieść ulgę.
Już Marek Aureliusz prosił zresztą: „Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to, co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.”.

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Przeczytaj również:
Karate dla seniora: Trening #1
Jak pokonać stres związany z pandemią? Audycja w Radio Rodzina