Rozwój nowych technologii spowodował, że wiele aspektów życia człowieka uległo ucyfrowieniu. W jaki sposób możemy wykorzystać nowoczesne technologie w kreowaniu oraz monitorowaniu rekreacji ruchowej u osób 60+? Wraz z doktor Martą Koszczyc, Pełnomocnikiem Rektora ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, przygotowaliśmy kilka porad, jak monitorować aktywność fizyczną w wieku 60+.
Dlaczego warto korzystać z aplikacji i urządzeń do monitorowania aktywności fizycznej w wieku 60+?
Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych aplikacji oraz urządzeń, warto na chwilę przyjrzeć się korzyściom, płynącym z zastosowania nowych technologii, dla utrzymania możliwie najwyższej sprawności fizycznej na emeryturze. Co daje nam użycie nowoczesnych technologii?
1.Pozwala na zaplanowanie indywidualnego programu treningowego, dostosowanego do naszych potrzeb.
2. Pozwala monitorować i kontrolować własne postępy.
3. Dzięki powiadomieniom i przypomnieniom aplikacje pomagają utrzymać motywację do podejmowania systematycznej rekreacji ruchowej.
4. Aplikacje mają charakter społecznościowy – można pochwalić się swoimi osiągnięciami, wymieniać doświadczenia i wzajemnie się motywować.
5. Obcowanie z technologią pozwala nabywać nowe kompetencje i przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu.
Aplikacje i urządzenia do monitorowania aktywności fizycznej w wieku 60+
1.Endomondo – zdecydowanie jedna z najpopularniejszych aplikacji dla aktywnych, korzysta z niej aż 25 milionów użytkowników z całego świata. Sprawdza się nie tylko w czasie biegania i jazdy na rowerze, ale również podczas innych form aktywności fizycznej. Dzięki zestawieniu danych użytkownik może na bieżąco analizować swoje rezultaty i udostępniać je za pośrednictwem serwisów społecznościowych.
2.Fitatu – aby zachować zdrowie, aktywności fizycznej powinno towarzyszyć także uważniejsze przyglądanie się spożywanym produktom. Fitatu to jedna z najlepszych aplikacji do liczenia kalorii. Przy jej pomocy można schudnąć, utrzymać wagę, zbudować masę mięśniową lub po prostu zdrowiej się odżywiać. Obecnie w bazie figuruje ponad 18 607 produktów spożywczych spożywanych w naszym kraju.
3. Mi Fit – coraz większą popularność w ostatnich latach zyskują smartwatche, czyli specjalne zegarki, które monitorują naszą aktywność. Najlepszy stosunek ceny do jakości oferuje opaska Xiaomi Mi Band 3. O ile pierwsze dwie wymienione aplikacje (Endomondo i Fitatu) do rejestrowania aktywności potrzebują stałego podłączenia do Internetu, to w przypadku Mi Band nasza aktywność jest rejestrowana przez opaskę. Nasze rezultaty możemy śledzić na telefonie poprzez aplikację Mi Fit, która łączy się z opaską za pomocą Bluetooth. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla seniorów, posiadających telefon bez pakietu internetowego.
Marta Koszczyc – doktor nauk o Kulturze Fizycznej, absolwentka studiów podyplomowych w Uniwersytecie Wrocławskim – Psychogerontologia. Asystent Seniora, wiceprzewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, członek zespołu naukowo – badawczego Edutainment. Nauczyciel akademicki w Katedrze Pedagogiki Kultury Fizycznej w AWF we Wrocławiu.
Polecam artykuł o ćwiczeniach dla osób 60+ na siłowniach zewnętrznych
Polecam również artykuł o orzeźwieniu w lecie
Jak monitorować aktywność fizyczną 60+? Publikacja 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.