Jest temat, o którym wraz z ochłodzeniem i początkiem jesieni, a później zimy, zapominamy, a jego ranga wcale się nie zmniejsza. Dziś możecie sprawdzić, czy spożywacie odpowiednią ilość płynów. Zapraszam na wyzwanie przygotowane przez dietetyk Magdalenę Szyszkę-Barycką!
Czy pijesz wystarczająco dużo wody? Sprawdź to!
Krótka powtórka o płynach, ich ilości i źródłach
1. Czy tylko woda nawadnia?
Tak, natomiast istnieją różne źródła wody do picia – nie tylko jej czysta postać. Płyny, które nawadniają organizm, to: woda, woda gazowana, soki, mleko, napoje roślinne, herbata, kawa, jak również zupy, owoce (zawierają w sobie ok. 70-80% wody), jogurty (ok. 70% masy jogurtu czy kefiru to woda).
Według wyliczeń ok. 10% naszego dziennego zapotrzebowania na wodę jest pokrywane z podażą jedzenia.
2. Ile należy spożywać wody?
Według wytycznych z 2020 roku kobiety powinny spożywać łącznie 2 l wody dziennie, a mężczyźni 2,5 l wody dziennie*.
3. Czy można popijać posiłki?
Posiłki można, a wręcz należy popijać, małymi łykami. Nie pijmy zamiast posiłku, a do posiłku. Płyn nawilża jamę ustną, co ułatwia dokładne gryzienie pokarmu i formowanie kęsa. Dobrze nawilżony kęs jest łatwiej połknąć.
4. Czy woda gazowana nie nawadnia?
Woda gazowana, jak i woda niegazowania, nawadnia organizm. W przypadku wody gazowanej mogą się pojawiać dwie wątpliwości:
– woda gazowana daje wrażenie szybszego ugaszenia pragnienia, co może powodować jej mniejsze spożycie i w konsekwencji prowadzić do odwodnienia. Jeśli dbamy o odpowiednią ilość spożywanych płynów, zbyt niska ich podaż nie powinna stanowić problemu;
– gaz zawarty w wodzie może nasilać dolegliwości związane z refluksem, takie jak: zgagi, puste odbijania.
WYZWANIE NAWODNIENIE JEST CZĘŚCIĄ
UMYSŁOWEGO KALENDARZA ADWENTOWEGO
KLIKNIJ W OBRAZEK, ABY POZNAĆ INNE WYZWANIA!
Wyzwanie – sprawdź, ile wody pijesz w ciągu dnia!
Odświeżyliśmy już podstawy dotyczące nawadniania organizmu, możemy więc przystąpić do zadania. Jego celem jest spożycie w sumie przez cały dzień:
7 szklanek płynów przez Panie,
9 szklanek płynów przez Panów.
1 szklanka to ok. 250 ml.
Płyny spożywamy regularnie przez cały dzień, pijąc małymi łykami! Wliczamy tu: wodę, herbatę, napary roślinne i owocowe, sok, mleko, napój roślinny, kawę. Napoje i nektary, które są dosładzane, najlepiej jest ograniczyć do minimum lub całkowicie wykluczyć.
Dla ułatwienia i zobrazowania wypijanych szklanek płynów, poniżej znajdują się grafiki do pobrania, w których można wykreślać już spożytą ilość płynów.
*Podane informacje mają charakter ogólny i nie mogą zastępować porady wykwalifikowanego eksperta: lekarza, dietetyka, farmaceuty.
Kliknij w poniższą grafikę, aby pobrać kartę do wyzwania!
WCZEŚNIEJSZE ARTYKUŁY DIETETYK MAGDALENY SZYSZKI-BARYCKIEJ:
JAK SPOŻYWAĆ MNIEJ SOLI?
ZDROWO PRZY WIELKANOCNYM STOLE
POZNAWANIE NOWYCH SMAKÓW
POZNAJ SWOJE NAWYKI ŻYWIENIOWE
CHŁODNIK NA UPALNE DNI
BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!
Czy pijesz wystarczająco dużo wody? Publikacja: grudzień 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone