Jedzenie jest nieodłączną częścią naszej codzienności. Wyrobione z czasem nawyki mogą okazać się dobre dla organizmu i zdrowia lub wręcz przeciwnie – szkodliwe. Jak poznać swoje nawyki? Jakie błędy żywieniowe pojawiają się najczęściej? W czwartym dniu naszego wyzwania zapraszam na artykuł dietetyk Magdaleny Szyszki-Baryckiej.
Wyzwanie dla umysłu na emeryturze (#WDU2021)
Niniejszy artykuł jest częścią miesięcznego wyzwania dla umysłu na emeryturze. W lutym codziennie o 18.00 na stronie i Facebooku będzie czekało na Was zadanie. Oprócz różnorodnymi ćwiczeniami umysłowymi, zajmiemy się także m.in. ruchem, odżywianiem, przestrzenią wokół siebie.
Chcesz wiedzieć na czym polega wyzwanie? Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto wziąć w nim udział? Zajrzyj do tego artykułu!
Pobierz motywujący planer, klikając tutaj.
Wszystkie ćwiczenia, zadania i inspiracje opublikowane w ramach wyzwania znajdziesz tutaj.
Poznaj swoje nawyki żywieniowe na emeryturze
Pozytywne i negatywne nawyki żywieniowe
Jedzenie jest nieodłączną częścią naszej codzienności. Jemy codziennie i to kilka razy. Jemy, kiedy jesteśmy po prostu głodni, jemy, żeby sprawić sobie przyjemność, jemy, bo mamy apetyt lub jemy w jakiś konkretny sposób, bo jesteśmy na diecie. Pociąga to za sobą wyrobienie różnych przyzwyczajeń żywieniowych.
Wypracowane z czasem nawyki mogą okazać się dobre dla organizmu i zdrowia lub wręcz przeciwnie – szkodliwe. Jakie zwyczaje żywieniowe mogą być pozytywne, a jakie negatywne?
Pozytywne to te, które zapewniają jak najdłuższe zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego, np. spożywanie regularnych posiłków, dzięki którym nie występuje poczucie głodu i związane z nim osłabienie, rozdrażnienie czy ból głowy.
Negatywne nawyki żywieniowe to te, które źle oddziałują na organizm, jak np. spożywanie licznych słonych przekąsek, które ze względu na wysoką podaż soli z dietą mogą przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia.
Drugi przykład: spożywanie w przewadze nasyconych kwasów tłuszczowych, np. z olejem kokosowym (więcej o oleju kokosowym można przeczytać tutaj), które prowadzą do rozwoju miażdżycy.
Wyzwanie dla umysłu na emeryturze – DZIEŃ 4:
Poznaj swoje nawyki – 3 dni z dziennikiem żywieniowym
Zanim przejdziemy do zmian, musimy stać się dietetycznym Sherlockiem Holmesem i zidentyfikować własne nawyki żywieniowe.
Do takiej diagnozy będzie nam potrzebny dzienniczek żywieniowy. Prowadzimy go przez 3-4 dni. W takim dzienniczku zapisujemy godziny posiłków i co się na nie zjadło.
Notujemy główne posiłki w naszej diecie, jak śniadanie, drugie śniadanie, obiad czy kolacja, jak i wszystkie przekąski, które były zjedzone w międzyczasie. Niezbędna do tego jest szczerość z samym sobą. Przy odczytywaniu takich notatek często sami siebie zaskakujemy ilością podjadania.
Na podstawie zapisków możemy znaleźć pewne reguły i powtarzalność zachowań, co wskaże nam miejsca do zmian. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy interpretacja diety jest dobra, warto skorzystać z pomocy specjalisty – dietetyka klinicznego.
KLIKNIJ TUTAJ I POBIERZ DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY
4 najczęstsze błędne nawyki żywieniowe
Jakie błędne nawyki w diecie są najczęstsze, a za zmianę których organizm będzie wdzięczny? Poniżej przedstawiam kilka przykładów, jednak należy pamiętać, że to tylko wycinek, bo każdy z nas jest inny i ma różny styl życia, a zatem lista nawyków jest tak naprawdę nieskończona.
1. Pomijanie śniadań.
Śniadanie jest pierwszym posiłkiem po przerwie nocnej w jedzeniu, jest to niezbędna dawka energii dla organizmu na rozpoczęcie dnia. Nie powinna być to sama kawa, która może mieć negatywny wpływ na pracę żołądka i powodować m.in. zgagi.
2. Pomijanie kolacji.
Jeszcze częściej niż śniadania niejedzona jest kolacja. Nadal pokutuje przekonanie, że niejedzenie kolacji pomaga schudnąć. Nic bardziej mylnego. Niezjedzenie kolacji często skutkuje podjadaniem i to w ilościach większych, niż gdyby był to normalny posiłek.
Dodatkowo, zbyt długi okres głodzenia, tj. od ostatniego posiłku do śniadania, może powodować wysoką glikemię rano na czczo; jest to tzw. efekt brzasku.
3. Podjadanie podczas pracy przy komputerze, czytaniu książek czy oglądaniu tv.
Najczęściej podjadane są słodycze, które w nadmiarze sprzyjają wzrostowi masy ciała.
Kolejne na liście to słone przekąski, np. paluszki, orzeszki, które przez wysoką podaż sodu mogą powodować nadciśnienie tętnicze, jak i wzrost masy ciała, bo są to przekąski wysokokaloryczne.
Co ciekawe suszone owoce, które same w sobie są zdrowe, ale w nadmiarze mogą powodować nadwagę.
4. Jedzenie w pośpiechu/niemyślenie o tym, co się zjadło.
Kiedy jemy posiłek, nie myśląc o nim, to nie mamy świadomości jego zjedzenia. Kończąc jedzenie, człowiek niby jest najedzony, ale czuje, że coś by zjadł.
Najczęściej to „coś” to przekąski – słodkie i słone w ciągu dnia, po które bezwiednie sięgamy ręką. Często zastępują one pominięte śniadanie lub drugie śniadanie.
Jedzenie w pośpiechu często skutkuje łykaniem dużych kęsów jedzenia, bez dokładnego pogryzienia. Wpływa to na wydłużenie czasu trawienia i może powodować zgagi, odbijanie i uczucie ciężkości w żołądku.
Wyrabiając lepsze nawyki żywieniowe, nie zapominajmy o przyjemności z jedzenia!
Nawyki żywieniowe zmieniamy stopniowo i wyrabiamy nowe, które mogą poprawić samopoczucie i zapobiec rozwojowi chorób bądź spowolnić ich rozwój.
Na koniec jeszcze jedno zdanie, jednak nie mniej ważne od poprzednich. Jedzenie jest przyjemnością, daje nam radość, przygotowaniem posiłków często okazujemy troskę i bliskość, i o tych funkcjach jedzenia nie można zapominać, wprowadzając zmiany w diecie.
Codzienna dieta, dietoterapia chorób i funkcje jedzenia powinny iść jedną ścieżką, i nie wykluczać się, a wzajemnie akceptować.
Magdalena Szyszka-Barycka
Magister dietetyki ze specjalizacją Dietetyka Kliniczna. Rozwija i aktualizuje swoją widzę, biorąc udział w warsztatach i szkoleniach organizowanych w kraju i za granicą.
Opiekę nad pacjentem opiera na EBM (od ang. evidence-based medicine; pol. medycyna bazująca na faktach), a nie popularyzowanych w mediach „dietach cud”. Pomaga w całościowym procesie leczenia i dietoterapii pacjentom, respektując zalecenia lekarskie.
Przy układaniu planów żywieniowych bierze pod uwagę współistniejące choroby, przyjmowane leki, zaburzenia czynnościowe (np. problemy z przeżuwaniem, połykaniem, zaparcia).
Prowadzi programy edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania, m.in. we Wrocławskim Centrum Seniora, a także podczas licznych akcji, np. „Środa z profilaktyką”, organizowanych przez Dolnośląski Odział NFZ; w klubach seniora oraz innych instytucjach we Wrocławiu i okolicach. Uważa, że zrozumienie powodu danego problemu jest niezbędnym elementem do działania i chęci wprowadzania zmian.
strona: www.vidiet.pl
facebook: https://www.facebook.com/Vidietpl/
instagram: https://www.instagram.com/dietetyk_magdalena_szyszka/
adres: ul.Pabianicka 25 (w budynku przychodni Practimed)
mail: magdalenaszyszka@vidiet.pl
tel. 697310366
BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!
CO NOWEGO NA PSYCHOLOGDLASENIORA.PL W 2021 ROKU? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!
Poznaj swoje nawyki żywieniowe na emeryturze. Autorka: Magdalena Szyszka-Barycka. Publikacja: styczeń 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.