Jakie warzywa, owoce i zioła warto spożywać, aby zachować mózg w dobrej kondycji? W artykule znajdziesz listę „mózgowspomagaczy”, które warto uwzględnić w swojej diecie. Zapraszam na podróż przez żołądek do mózgu na emeryturze.
Przez żołądek do mózgu na emeryturze
KWAS FOLIOWY W ZIELONYCH WARZYWACH
Nazwa tego związku chemicznego pochodzi od łacińskiego słowa folium, oznaczającego liść.
Kwas foliowy uczestniczy w produkcji i utrzymaniu właściwego funkcjonowania wielu neuroprzekaźników. Najwięcej można go znaleźć w ciemnozielonych liściach warzyw.
Badanie przeprowadzone w Holandii (w Uniwersytecie w Wageningen) na grupie ponad 800 osób starszych pokazały, że 3-letnia suplementacja kwasu foliowego prowadzi do znaczącej poprawy ich możliwości poznawczych.
Jakie warzywa zawierają duże dawki kwasu foliowego? W czasie zakupów warto sięgnąć po szparagi, szpinak, sałatę rzymską, brokuły, liście rzepy, kapustę włoską, brukselkę, pietruszkę czy groszek.
TRUSKAWKI
Truskawki nie tylko są smaczne i niskokaloryczne. Pomagają również utrzymać mózg w dobrej formie. Wszystko za sprawą przeciwutleniaczy, a konkretnie fisetyny, która chroni neurony przed przyspieszonym starzeniem.
Zdaniem badaczy substancja ta może być pomocna w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera.
ARONIA
Aronia to prawdziwa bomba witaminowa i antyoksydacyjna. Spożywanie tego owocu przyczynia się do zahamowania zmian w mózgu, które w miarę postępowania mogą prowadzić do pogorszenia funkcjonowania poznawczego.
Zawarty w aronii antocyjan obniża również ciśnienie oraz poprawia widzenie. Polscy badacze udowodnili ponadto, że wyciąg z aronii zapobiega odkładaniu się cholesterolu w tętnicach oraz jest pomocny w profilaktyce chorób serca.
Aronia jest jednak cierpka w smaku, ale i na to znajdzie się sposób – owoce można przemrozić przez 48 godzin. Pod wpływem niskiej temperatury owoce tracą cierpkość. Sok z aronii warto pić przez cały rok, suszone owoce są zaś świetnym dodatkiem do herbat.
ORZECHY WŁOSKIE
Pofałdowana struktura orzecha włoskiego wielu osobom do złudzenia przypomina mózg. To wizualne podobieństwo może stanowić dla nas wskazówkę – orzechy zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które stanowią ważny składnik szarych komórek.
Ich spożywanie może być pomocne w zapobieganiu chorobie Alzheimera – ekstrakt z orzechów hamuje powstawanie beta-amyloidu, który uszkadza komórki mózgu.
Biorąc pod uwagę inne korzyści związane ze spożywaniem orzechów (działanie przeciwzapalne, obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL, doskonałe źródło witamin), warto wprowadzić je do diety.
Wysoka kaloryczność orzechów włoskich nie musi przy tym przekładać się na zwiększenie wagi. Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego na 707 zdrowych osobach starszych, z których część przez rok przyjmowała porcję orzechów włoskich (ok. 15% przyjmowanych kalorii).
DYNIA
Pestki dyni są kolejnym mózgowspomagaczem na naszej liście. Wszystko za sprawą lecytyny, która jest niezbędna do prawidłowej pracy neuroprzekaźników. Duża ilość fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływa korzystnie również na inne aspekty zdrowia.
Wśród właściwości pestek dyni warto wymienić ich korzystny wpływ na układ krążenia, wygląd skóry, włosów i paznokci oraz pobudzenie przemiany materii. Zawarty w nich cynk zapobiega przerostowi prostaty i chorobom jąder u mężczyzn.
Pestki dyni stanowią dobrą przekąskę, którą możemy spożywać pomiędzy posiłkami. Warto dodawać je również do spożywanych sałatek.
GORZKA CZEKOLADA
Gorzka czekolada jest bogata we flawanole, które pozytywnie wpływają na poznawcze funkcjonowanie człowieka. U osób 60+ jej spożywanie wpłynęło na polepszenie koncentracji, pamięci oraz płynności wypowiadania się.
Najmocniejszy wpływ flawanoli zaobserwowano u osób starszych, które doświadczyły już pierwszych oznak spadku sprawności umysłowej.
ROZMARYN
Pierwsze wzmianki o korzystnym wpływie rozmarynu na zdrowie i pamięć pojawiły się już w starożytności. Spożywanie i wąchanie rozmarynu pomaga w problemach z koncentracją oraz zapobiega powstawaniu zaburzeń pamięci z wiekiem.
W ramach badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Tottori w Japonii poproszono osoby starsze o wąchanie przez miesiąc rozmarynu i cytryny o poranku oraz pomarańczy i lawendy wieczorem. Badanie potwierdziło spadek ubytku pamięci.
Rozmaryn świetnie podkreśla smak mięs – wieprzowiny i drobiu. Na domowe potrzeby w zupełności wystarczy rozmaryn w doniczce na balkonie.
ZIELONA HERBATA
Zawarte w herbacie flawonoidy mają działanie przeciwzapalne i wzmacniają naczynia krwionośne. Picie zielonej herbaty powstrzymuje degenerację komórek mózgowych, a osoby regularnie ją pijące rzadziej chorują na Alzheimera, demencję oraz obniżają ryzyko udaru mózgu.
Zieloną herbatę można zakupić w formie liści. W ostatnich latach coraz popularniejsza w Polsce staje się matcha, czyli sproszkowana herbata zielona. Matcha stosowana jest w Japonii w czasie ceremonii herbacianych.
Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Przeczytaj również:
– 8 SPOSOBÓW NA PORADZENIE SOBIE ZE STRESEM
– COROCZNY PRZEGLĄD TECHNICZNY W WIEKU 60+
– DLACZEGO TAK TRUDNO WPROWADZIĆ ZMIANY? O POSTANOWIENIACH I ICH SKUTECZNEJ REALIZACJI
Przez żołądek do mózgu na emeryturze, Publikacja: czerwiec 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zakazane.