Trzydzieści minut ruchu dziennie to moja rekomendacja dla każdej osoby w wieku 60+. Jak wypełnić ten czas i sprawić, by aktywność fizyczna była ciekawa i przynosiła satysfakcję? 16 propozycji sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie!
Nowe hobby na emeryturze
To cykl artykułów, który zachęca do odświeżenia dawnych pasji oraz spróbowania czegoś nowego. Przygotowałem dla Was w sumie ponad 130 pomysłów, które możecie zrealizować na emeryturze, choć nie tylko. Zebrałem je w 8 list tematycznych.
Wszystkie artykuły cyklu znajdziecie w tym dziale. Lista nie jest zamknięta. Swoje propozycje piszcie w komentarzach, na stronie naszej społeczności na Facebooku albo e-mailowo: info@psychologdlaseniora.pl
Hobby sportowe na emeryturze
1. Slow jogging – to rodzaj truchtania, które umożliwia swobodną konwersację bez zadyszki. Za ojca tej aktywności uważa się profesora Hiroakiego Tanakę z Japonii. Sposób biegania najlepiej wyjaśni nam jej autor – obejrzyj poniższy film.
2. Gimnastyka – zachęcam do codziennego wykonywania krótkiej gimnastyki o poranku (5-10 minut). Ważnym jej elementem powinny być ćwiczenia rozciągające. Dobrze rozgrzane mięśnie, ścięgna i stawy są bardziej elastyczne i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji w czasie innych aktywności.
3. Joga – to system fizycznych, umysłowych i duchowych praktyk, które powstały w starożytnych Indiach. W wielu zachodnich krajach utożsamiana jest z zestawem ćwiczeń fizycznych oraz umysłowych, których uprawianie korzystnie wpływa na zdrowie. Trening z jogą dla początkujących znajdziecie tutaj.
4. Pilates – to system ćwiczeń wymyślony ponad 100 lat temu przez Niemca J.H. Pilatesa. Ich celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni. Zestaw ćwiczeń dla początkujących znajdziecie poniżej.
5. Karate – ta japońska sztuka walki to tak naprawdę świetny trening ogólnorozwojowy, aktywizujący różne partie ciała. Klikając tutaj znajdziesz siedem treningów przygotowanych z myślą o osobach w wieku 60+.
6. Tai chi – z pewnością widzieliście na filmach dokumentalnych o Chinach starsze osoby ćwiczące w parkach. W ten sposób mogliście spotkać się z prozdrowotnym nurtem tai chi, na który składają się ćwiczenia gimnastyczne, mające sprzyjać zdrowiu i rozwojowi psychofizycznemu. Nieco więcej o tai chi możecie dowiedzieć się tutaj.
7. Taniec – spamiętanie kroków nowego tańca to niezwykłe wyzwanie dla ciała i pamięci, a powtórzenie ich w rytm muzyki to świetne ćwiczenie psychofizyczne. Nowe umiejętności warto wykorzystać w czasie wieczorków tanecznych.
8. Pływanie – aktywność w wodzie pozwala wzmocnić ciało, a do tego nie obciąża stawów. Niezależnie, czy wybierzecie pływanie, zajęcia aqua aerobiku czy zwykłe spacerowanie w wodzie, będzie to świetne uzupełnienie innych ćwiczeń ruchowych.
9. Rower – jazda na rowerze należy do ćwiczeń aerobowych, które służą poprawie bądź utrzymaniu wydolności tlenowej organizmu. To również forma zwiedzania i podróżowania. Przy odpowiednim treningu może niektórzy z Was wybiorą się na szlak Green Velo, który przechodzi przez pięć województw wschodniej polski.
10. Trening na siłowni zewnętrznej – siłowni plenerowych wciąż przybywa, a jest to dobre miejsce, by regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne. W tym artykule znajdziecie sześć urządzeń, które szczególnie polecamy w wieku 60+.
11. Wędkarstwo – niektórzy traktują je jako sport, inni widzą w tym zwykłe „moczenie kija”, w czasie którego niewiele się dzieje. Samo jednak spędzanie czasu na łonie natury, korzystając z ciszy i świeżego powietrza, jest lepsze niż siedzenie w czterech ścianach.
12. Dyscypliny „paletkowe” – ping-pong, badminton czy tenis to tylko kilka dyscyplin, które można uprawiać niezależnie od wieku. Może niektórzy z Was postanowią wrócić do nich po latach? Zapewne w niejednej piwnicy znajdzie się rakietka!
13. Spacerowanie – specjaliści radzą, by codziennie pokonać dystans pomiędzy 4400 a 7500 kroków. Pół godziny spaceru (najlepiej w parku bądź lesie) oraz wykonywanie codziennych aktywności pozwala osiągnąć ten wynik.
14. Sporty zimowe – zima i chłód to dla wielu osób powód, aby pozostać w domu. Dla innych zaś to okres, w którym można pojeździć na łyżwach, nartach czy po raz pierwszy spróbować swoich sił na biegówkach.
15. Kręgle – w czasie tej rywalizacji chodzi o to, by strącić kręgle w jak najmniejszej liczbie rzutów. Gra ta wymaga koncentracji i koordynacji. To świetny sposób spędzenia czasu z przyjaciółmi i znajomymi. Warto wybrać się na kręgle przynajmniej raz w życiu. Choć znam również grupę mężczyzn, która od wielu lat gra wspólnie raz w tygodniu.
16. Nordic walking – popularne „spacerowanie z kijkami” ma rosnące grono miłośników. Na początku bardzo istotne jest nauczenie się prawidłowej techniki, obejmującej odpowiednie ustawienie kijków. W drogę!
Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Hobby sportowe na emeryturze, Publikacja: maj 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.