fbpx

Sprawny umysł na lata

TEMAT MIESIĄCA: PODRÓŻE

by Piotr Łącki

Lipiec jest miesiącem, który dla wielu rozpoczyna sezon urlopowy. To właśnie bliskie i odległe podróże będą tematem przewodnim pierwszego letniego miesiąca. 

TEMAT MIESIĄCA: PODRÓŻE

Lipiec jest miesiącem, który dla wielu rozpoczyna sezon urlopowy. To właśnie podróże będą tematem przewodnim pierwszego letniego miesiąca. 

Zajmiemy się podróżami bliskimi i odległymi. Te pierwsze zawiodą nas do Wrocławia. Opowiem o niezwykłym Spacerowniku, który przygotowuję we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora. 

W ramach odkrywania odległych krajów odwiedzimy Indie oraz Indonezję. Oprócz opisu najciekawszych miejsc, podzielę się inspiracjami płynącymi z podróży. Pod koniec miesiąca zapraszam również na spotkanie podróżnicze online – opowiem o najpiękniejszych zakątkach Japonii, które odwiedziłem w styczniu 2020 roku. 

W ramach cyklu ćwiczeń „Pół godziny dla umysłu” zabierzemy mózg w podróż do czterech krajów. Dla tych wszystkich zaś, którzy pragną poznawać nowe kultury oraz ciekawe kraje, przygotowałem specjalną listę polecanych książek podróżniczych

Podróże mogą być również okazją do nauki języków obcych. Podsumuję dla Was badania mówiące o korzyściach płynących z nauki języka obcego. Nie zabraknie również zapowiedzi nowego zestawu ćwiczeń umysłowych, który ukaże się jesienią. 

TEMAT MIESIĄCA: PODRÓŻE (LIPIEC 2020)

7.07 – Biblioteka dojrzałego człowieka #3: Odkrywając odległe lądy

Św. Augustyn powiedział kiedyś, że „świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. Siedem literackich inspiracji pozwoli Wam odkryć Afrykę oraz cztery kraje Azji i Oceanii – Japonię, Oman, Indie oraz Papuę-Nową Gwineę. 

 

9.07 – Kartka z podróży: Indie

Tym razem udamy się z wizytą do największej demokracji świata. Indie to kraj wielkich kontrastów, niesamowitej historii i przepysznej kuchni. Można w nim spotkać sadhu, wędrownych ascetów, którzy swoim życiem dążą do osiągnięcia wyzwolenia, a pomaga im w tym medytacja. 

Copyright: plecakpodroznika.pl

Czas z wnukami

14.07 – „Pół godziny dla umysłu w wieku 60+ #7: PODRÓŻE

Mózg, aby odpowiednio funkcjonować, potrzebuje wyzwań. Pół godziny dla umysłu dziennie. Tyle czasu wystarczy, żeby „dać się spocić” naszemu mózgowi. Raz w miesiącu na stronie pojawia się bezpłatny zestaw ćwiczeń i łamigłówek. W lipcu tematem przewodnim będą podróże.

16.07 – Nauka języka obcego na emeryturze 

Nauka języka obcego na emeryturze wielu osobom może wydawać się szalonym pomysłem, bez szans na realizację. Zanim jednak ostatecznie porzucimy taki pomysł, warto dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z uczenia się języka obcego dla naszego mózgu i jakie warunki należy spełnić, by robić to skutecznie. 

21.07 – Spacerownik po Wrocławiu

Wrocław to piękne miasto z niezwykłą historią. Kilka narodów i kultur przyczyniło się do jego rozwoju na przestrzeni wieków. Nie bez przyczyny zostało określone przez brytyjskiego historyka Normana Daviesa jako mikrokosmos. 

Spacerownik po Wrocławiu zawiera osiem tras zwiedzania. Jest projektem realizowanym we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora.

23.07 – Kartka z podróży: Indonezja

W naszym cyklu odwiedziliśmy już Wietnam, Japonię i Indie. Tym razem wybierzemy się do Indonezji, a konkretnie do Yogyakarty na wyspie Jawa, gdzie starsi mieszkańcy są skarbnicą kulinarnej tradycji, którą dzielą się z kolejnymi pokoleniami. 

28.07 – ZAPOWIEDŹ: Mózg w podróży na krańce Ziemi

Po dobrym przyjęciu zestawu „100 ćwiczeń dla umysłu w wieku 60+” przygotowuję dla Was następną publikację. Tym razem odbędziemy podróż po siedmiu kontynentach. Już dziś zapraszam na ćwiczenia umysłowe dla ciekawych świata.

31.07 – Spotkanie podróżnicze online: Japonia 

Zapraszam na relację z podróży przez Japonię. W czasie spotkania opowiem o najpiękniejszych miejscach Kraju Kwitnącej Wiśni, które odwiedziłem w czasie swojej zimowej podróży. 

Tętniące ulice Tokio, zamiłowanie do jedzenia w Osace, ogrody i świątynie w Kioto, jelenie w Nara, niesamowity zamek w Himeji, wędrówka u podnóża góry Fuji wypełnią nasze spotkanie i pozwolą na chwilę przenieść się na Daleki Wschód. 

Nie zabraknie przy tym inspiracji kulinarnych oraz przepięknych zdjęć japońskich krajobrazów i nowoczesnych miast. 

Zaczynamy o godzinie 11.00. 

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

Przeczytaj również:

CZERWIEC 2020: NA ŁONIE NATURY

MAJ 2020: DOBROSTAN W CZASACH KORONAWIRUSA

You may also like

Leave a Comment

Skip to content