fbpx

Sprawny umysł na lata

TEMAT MIESIĄCA: NA ŁONIE NATURY

by Piotr Łącki
na łonie natury

Po miesiącach spędzonych głównie w domu czerwiec będzie dla nas przełomowy. Korzystajmy mądrze ze zniesionych ograniczeń oraz pogody. Temat miesiąca – NA ŁONIE NATURY – zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. 

TEMAT MIESIĄCA: NA ŁONIE NATURY

Rząd kilka dni temu zniósł kolejne ograniczenia w związku ze stanem pandemii. W społeczeństwie widoczne jest rozprężenie. Stęsknieni, wyruszyliśmy na działki i do parków, a wiele nadmorskich miejscowości przeżyło najazd turystów w ostatni weekend. 

Możliwość spacerowania bez maseczki z pewnością ucieszy wiele osób, które miały trudności z oddychaniem przez ograniczającą dopływ tlenu warstwę materiału. 

Jednocześnie zachęcam do przestrzegania środków bezpieczeństwa – zachowania dystansu, częstego mycia rąk oraz unikania dotykania oczu, nosa i ust. Mimo działań, które mają przywrócić „normalność”, wirus nadal jest aktywny, a naukowcy nie opracowali ani leku, ani skutecznej szczepionki. Uważajcie na siebie!

Korzystajmy mądrze z ładnej pogody, którą zapewne przyniesie nam czerwiec. Temat miesiąca – NA ŁONIE NATURY – zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. 

Czerwiec rozpoczniemy od ostatniego treningu „Karate dla seniorów”. W tym miesiącu dowiecie się, jak wiele „mózgowspomagaczy” dostępnych jest w naszych ogrodach oraz jak rozpocząć przygodę z medytacją po 60-tce. 

Spacer może być również okazją do ćwiczenia pamięci oraz wzmacniania ciekawości poznawczej – temu zagadnieniu będą poświęcone dwa artykuły. 

Po powrocie ze spaceru czy działki warto zadbać o umysł. Tradycyjnie już na stronę trafi kolejna odsłona cyklu „Pół godziny dla umysłu”. Przygotowałem dla Was również wskazówki dotyczące utrzymania sprawności umysłowej. 

W drugiej połowie miesiąca będzie miała miejsce premiera e-booka „100 ćwiczeń dla umysłu w wieku 60+”. Zestaw obejmuje zadania i łamigłówki, na których rozwiązanie potrzebujesz przynajmniej 15 godzin! 

Szczegółowy harmonogram publikacji i zapowiedź poszczególnych artykułów znajdziesz poniżej. 

 

Co czeka nas w czerwcu 2020? Harmonogram artykułów

4.06 – Karate dla seniora: Trening #4

Tym razem Sensei Mateusz Szymkowiak z Akademii Karate Fudoshin przeprowadzi dla nas ćwiczenia na łonie natury. Zapraszamy na ostatni z czterech treningów z cyklu „Karate dla seniora”. 

9.06 – Przez żołądek do mózgu na emeryturze

Sezon działkowy trwa w najlepsze. Na targach i w sklepach dostępnych jest coraz więcej sezonowych produktów. Jakie warzywa, owoce i zioła warto spożywać, aby zachować mózg w dobrej kondycji? W artykule znajdziesz listę „mózgowspomagaczy”, które warto uwzględnić w swojej diecie. 

11.06 – Medytacja po 60-tce

Medytacja polega na ćwiczeniu umysłu dla uzyskania dobroczynnego wpływu na naszą psychikę i ciało. Nigdy nie jest za późno, aby spróbować. Jak medytować, w jakiej pozycji, jak zacząć? Zapraszam na krótki przewodnik po medytacji. 

16.06 – Pół godziny dla umysłu w wieku 60+ #6: ELASTYCZNOŚĆ MYŚLENIA

Pół godziny dla umysłu: ELASTYCZNOŚĆ MYŚLENIA to szósty zestaw ćwiczeń, który pomaga utrzymać sprawność umysłową. Tym razem postaramy się wyjść poza utarte schematy myślenia i rozwijać jego giętkość.

18.06 – 5 ćwiczeń umysłowych poza domem

Ćwiczenie pamięci i innych funkcji poznawczych można praktykować również poza domem. W artykule znajdziesz 5 ćwiczeń umysłowych do wykonania w czasie spaceru albo w drodze na zakupy. Zadania pomagają przeciwdziałać procesowi osłabienia pamięci. 

10 zadań umysłowych dla dorosłych

Czas z wnukami

23.06 – 10 wskazówek, jak utrzymać sprawność umysłową w wieku 60+

Pytanie, jak utrzymać sprawność umysłową w wieku 60+ bądź zmniejszyć ryzyko demencji, pojawia się bardzo często. Wiele osób zastanawia się, jak podejść do tego zagadnienia metodycznie. Zapraszam na artykuł, w którym znajdziesz 10 wskazówek, jak zadbać o pamięć i inne poznawcze aspekty funkcjonowania. 

25.06 – PREMIERA:  „100 ćwiczeń dla umysłu w wieku 60+”

Od początku istnienia strony psychologdlaseniora.pl zachęcam do regularnego ćwiczenia pamięci oraz innych funkcji poznawczych. Co miesiąc udostępniam kilka ćwiczeń w ramach cyklu „Pół godziny dla umysłu”. Tym razem jednak poszedłem o krok dalej i przygotowałem dla Was całą książkę z zadaniami. 

„100 ćwiczeń dla umysłu w wieku 60+” to publikacja, która zapewni kilkanaście godzin intelektualnych wyzwań.

100 ćwiczeń dla umysłu w wieku 60+

30.06 – Psychologia na spacerze

O korzyściach płynących z leśnych eksploracji oraz odbieraniu rzeczywistości wszystkimi zmysłami. W ostatnim artykule czerwca zapraszam na „leśną kąpiel” inspirowaną japońskimi doświadczeniami. 

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

Przeczytaj również:

DOBROSTAN W CZASACH KORONAWIRUSA

You may also like

Leave a Comment

Skip to content