Przestrzeń, w której znajduje się nadmiar przedmiotów, nie sprzyja odpoczynkowi, a jednocześnie trudno w niej o koncentrację. Dziś eliminujemy zbędne rzeczy z naszego otoczenia.
Wyzwanie dla umysłu na emeryturze
W lutym codziennie o 18.00 na stronie i Facebooku będzie czekało na Was zadanie. Oprócz różnorodnymi ćwiczeniami umysłowymi, zajmiemy się także m.in. ruchem, odżywianiem, przestrzenią wokół siebie.
Zapraszam do podjęcia pełnego wyzwania, czyli rozwiązywania zadań każdego dnia. Ciekawy jestem, ile osób wytrwa do końca miesiąca! ?
Chcesz wiedzieć na czym polega wyzwanie? Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto wziąć w nim udział? Zajrzyj do tego artykułu!
Pobierz motywujący planer, klikając tutaj.
Wszystkie ćwiczenia, zadania i inspiracje opublikowane w ramach wyzwania znajdziesz tutaj.
Jeśli wrzucasz jakieś zdjęcia, pamiętaj, żeby oznaczyć je: #wyzwaniedlaumyslu #wdu2021 @Piotr Łącki – psychologdlaseniora.pl – dzięki temu je zobaczę i będę mógł udostępniać, żeby zmotywować innych! ?
Jeśli trafiłaś/trafiłeś tu później, nic straconego. Po prostu wypełniaj po jednym zadaniu każdego dnia. Wszystkie zadania znajdziesz tutaj. Zacznij od pierwszego dnia.

Wyzwanie dla umysłu na emeryturze – DZIEŃ 23:
Lista rzeczy do wyrzucenia
Kiedyś gromadzenie stanowiło o zaradności. Sklepy nie dysponowały wieloma dobrami i mądrze było je magazynować, by były dostępne w razie potrzeby. Efektem takiej postawy w perspektywie wielu lat jest posiadanie dużej ilości przedmiotów, których obiektywnie nie potrzebujemy (a często nawet nie pamiętamy, że je mamy).
Patologiczną formę zbieractwa określa się jako syllogomania i choć dotyczy ona niewielkiego odsetka społeczeństwa, to tendencja jest jasna – posiadamy więcej przedmiotów niż jeszcze dwie, trzy dekady temu.

W ramach dzisiejszego wyzwania zapraszam do pozbycia się kilku rzeczy, których nie potrzebujesz. Jeśli szukasz inspiracji, na tej stronie możesz znaleźć listę niemal 50 rzeczy, których możesz się pozbyć od razu.
Dajcie znać na stronie naszej społeczności na Facebooku, jakie są Wasze doświadczenia z gromadzeniem rzeczy i ich późniejszym selekcjonowaniem. Może macie jakieś strategie, którymi chcecie podzielić się z innymi?
Niektóre panie w czasie rozmów wyrażały przekonanie, że to mężczyźni chętniej gromadzą rzeczy, niż je wyrzucają. Nie znam żadnych badań, które potwierdzałyby taką tezę. Jestem ciekawy Waszych doświadczeń!

Przeczytaj również:
O porządkowaniu po sobie przed śmiercią
Wyzwanie dla umysłu na emeryturze – DZIEŃ 23: Lista rzeczy do wyrzucenia, Publikacja: luty 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.