Za nami już niemal jedna trzecia wyzwania! Tym razem Wasze zadanie będzie związane z językami obcymi. Zapraszam do ćwiczenia, nawet jeśli (a raczej szczególnie wtedy, gdy) nigdy nie miałaś/miałeś okazji żadnego z nich się uczyć.
Wyzwanie dla umysłu na emeryturze
W lutym codziennie o 18.00 na stronie i Facebooku będzie czekało na Was zadanie. Oprócz różnorodnymi ćwiczeniami umysłowymi, zajmiemy się także m.in. ruchem, odżywianiem, przestrzenią wokół siebie.
Zapraszam do podjęcia pełnego wyzwania, czyli rozwiązywania zadań każdego dnia. Ciekawy jestem, ile osób wytrwa do końca miesiąca! ?
Chcesz wiedzieć na czym polega wyzwanie? Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto wziąć w nim udział? Zajrzyj do tego artykułu!
Pobierz motywujący planer, klikając tutaj.
Wszystkie ćwiczenia, zadania i inspiracje opublikowane w ramach wyzwania znajdziesz tutaj.
Jeśli wrzucasz jakieś zdjęcia, pamiętaj, żeby oznaczyć je: #wyzwaniedlaumyslu #wdu2021 @Piotr Łącki – psychologdlaseniora.pl – dzięki temu je zobaczę i będę mógł udostępniać, żeby zmotywować innych! ?
Jeśli trafiłaś/trafiłeś tu później, nic straconego. Po prostu wypełniaj po jednym zadaniu każdego dnia. Wszystkie zadania znajdziesz tutaj. Zacznij od pierwszego dnia.
Wyzwanie dla umysłu na emeryturze – DZIEŃ 9:
Język obcy
Badania pokazują, że nauka czegoś nowego i złożonego (np. języka obcego) przez dłuższy czas korzystnie wpływa na starzejący się umysł.
Nauka języka obcego aktywizuje wszystkie zmysły. Nauczenie się kilkuset słów w danym języku pozwala na komunikację w podstawowych sytuacjach życiowych oraz świetnie stymuluje nasz mózg.
Wyzwanie na dziś jest bardzo proste – naucz się 10 słów języka obcego, którego nie znasz. Tu znajdziesz podstawowe zwroty języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, japońskiego.
Wśród najbardziej rozpowszechnionych na świecie języków prym wiedzie język chiński. Co ciekawe jednak, na drugim miejscu najczęściej używanych języków świata nie znajduje się język angielski, a hiszpański (dane za stroną Światowego Forum Ekonomicznego).
O tym, jak skutecznie uczyć się języka obcego po 60-ce, napisałem w tym artykule.
Kilka wskazówek przemyciłem również w zestawie ćwiczeń „Mózg w podróży na krańce Ziemi”.
Jeśli zdecydujesz się poświęcić codziennie około 15 minut na naukę języka obcego przy użyciu telefonu lub komputera, zajrzyj do artykułu, w którym opisałem 4 aplikacje do nauki języka obcego.
Jeśli jednak uważasz, że nie jesteś w stanie niczego nowego się nauczyć, zapraszam do lektury artykułu, w którym zmierzyłem się z najczęściej pojawiającymi się fałszywymi przekonaniami o uczeniu się na emeryturze.
Napiszcie na stronie naszej społeczności na Facebooku, który język wybraliście. 🙂
Wyzwanie dla umysłu na emeryturze – DZIEŃ 9: Język obcy, Publikacja: luty 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone